Faculty/Staff Directory

Interior Masthead

Constituent

1 2 > showing 1 - 100 of 148 constituents

Stefanie Adams

Titles: Lower School Assistant
Departments: Lower School Faculty

Rae Asbridge

Titles: Physical Education, Physical Education Department Chair
Departments: Physical Education Department

Anita Bailey

Titles: Director of Middle/Upper School & International Admission
Departments: Administrative Council, Admission Office

Judelka Beauvais

Titles: Upper School Spanish
Departments: Upper School Faculty

Casey Ann Beck

Titles: Development and Alumni/ae Communications Coordinator
Departments: Development & Alumni/ae Relations Office

Craig Bierman

Titles: Lower School Assistant
Departments: Lower School Faculty

Kellie Bowker

Titles: Pre-Kindergarten
Departments: Lower School Faculty

Monique Brockington

Titles: School Bus Driver/Maintenance
Departments: Maintenance Department

Fred Brown

Titles: Middle/Upper School Latin
Departments: Middle School Faculty, Upper School Faculty, World Languages Department

Jim Brubaker

Titles: Upper School Science
Departments: Technology Department

Wendy Buckingham

Titles: English Department Chair, Grade 9 Lead Advisor, Upper School English
Departments: English Department, Upper School Faculty, Chair

Max Budnick

Titles: Front Desk Reception/Administrative Support, After School Program

Jan Burns

Titles: Assistant to the Head of School
Departments: Head's Office

Deborah Caiola

Titles: Upper School Art
Departments: Upper School Faculty, Visual Arts Department

Paula Cairo

Titles: Middle/Upper School Librarian
Departments: Lower School Faculty

Dan Capecchi

Titles: Middle School Music, Grade 8 Advisor, Middle/Upper School Percussion, Middle School Lead Advisor
Departments: Middle School Faculty, Music Department

Amanda Cartier-Brandon

Titles: Grade 5
Departments: Middle School Faculty

Patrick Cassidy

Titles: Middle School Mathematics, Grade 7 Advisor
Departments: Mathematics Department , Middle School Faculty

Erinn Cavote

Titles: Lower School Assistant
Departments: Lower School Faculty

Marnie Christian

Titles: Director of Admission & Enrollment Management
Departments: Administrative Council, Admission Office

Catherine Clever

Titles: Lower School Assistant
Departments: Lower School Faculty

Peter Cline

Titles: Director of Middle School
Departments: Administrative Council, Middle School Faculty

Karen Cohen

Titles: Middle/Upper School ELL
Departments: Middle School Faculty, Upper School Faculty

Dan Consiglio

Titles: Middle School English, Grade 7 Advisor
Departments: Middle School Faculty

Bob Courey

Titles: Upper School Mathematics
Departments: Middle School Faculty, Upper School Faculty

Elaine Criden

Titles: Lower School Assistant
Departments: Lower School Faculty

Tawanda Davis

Titles: Security/Maintenance
Departments: Maintenance Department, Metz Dining Services

Stephanie Demko

Titles: Grade 5
Departments: Middle School Faculty

Sara DeSabato

Titles: Lower School Assistant
Departments: Lower School Faculty

Dan Deslaurier

Titles: Lower School Art
Departments: Lower School Faculty, Visual Arts Department

Tina Dougherty

Titles: Associate Director of Marketing, Creative
Departments: Marketing & Communication Office

Charlie Dragon

Titles: Aquatics Director, Head Aquatics Club Coach
Departments: Athletics Department

Robert Duncan

Titles: SAT/ACT Prep
Departments: Upper School Faculty

Lindsey Fiorella

Titles: Lower School Assistant
Departments: Lower School Faculty

Alexis Flack

Titles: Middle School History, Grade 7 Advisor
Departments: History Department, Middle School Faculty

Heather Fortune

Titles: Performing Arts Dept. Chair, Middle/Upper School Music, Grade 11 Lead Advisor
Departments: Middle School Faculty, Music Department, Upper School Faculty

Taylor Foxwell

Titles: Middle School Administrative Assistant, Head's Office Assistant
Departments: Division Offices, Head's Office

Allison Frick

Titles: Lower School STEAM Librarian
Departments: Lower School Faculty, STEAM Department

John Galligan

Titles: Grade 4
Departments: Lower School Faculty

Michael Gary

Titles: Head of School
Departments: Administrative Council

Emilia Gatti

Titles: Lower School Assistant
Departments: Lower School Faculty

Ellen Gershman

Titles: Admission Associate for Data Management
Departments: Admission Office

Heather Gosse

Titles: Grade 6 Advisor, Middle School Science
Departments: Middle School Faculty, Science Department

Natan Gottesman, Ph.D.

Titles: Psychologist
Departments: Student Support Department

Bob Grady

Titles: Bus Driver

Steve Greenbaum

Titles: Information Technology Support Specialist, After School Program: Tech Lab
Departments: After School Program, Technology Department

Julia Greenberger

Titles: Director of Alumni/ae Relations
Departments: Development & Alumni/ae Relations Office

Lynda Greenwade

Titles: Upper School Art, Director of Cultural Curricular Programs
Departments: Upper School Faculty, Visual Arts Department

Naté Hall

Titles: Associate Director of College Planning, Diversity Coordinator
Departments: Diversity Office, Upper School Faculty

Lindsay Hamilton

Titles: Lower School Administrative Assistant
Departments: Lower School Faculty

Jessica Hardy

Titles: Grade 2
Departments: Lower School Faculty

Joe Hardy

Titles: Director of Continuing Programs
Departments: After School Program

Desiree Harmon

Titles: Middle School Dean
Departments: Administrative Council, Division Offices

Patti Harnwell

Titles: Assistant to Director of Facilities/Maintenance, Back Door Greeter
Departments: Maintenance Department, Reception Office

Ted Harnwell

Titles: Director of Facilities
Departments: Administrative Council, Maintenance Department

Maureen Haurin

Titles: Director of Library Services, Middle School Research and Digital Literacy
Departments: Middle School Faculty, Upper School Faculty

Dick Hoffman

Titles: Archivist
Departments: Development & Alumni/ae Relations Office

Yan Huang

Titles: Middle/Upper School Mandarin
Departments: Middle School Faculty, Upper School Faculty, World Languages Department

Evan Jacobsen

Titles: Dinning Hall Manager
Departments: Metz Dining Services

Christine Jefferson

Titles: Director of Development and Alumni/ae Relations
Departments: Administrative Council, Development & Alumni/ae Relations Office

Frank Johnson

Titles: Security/Maintenance
Departments: Maintenance Department

Lucien Keach

Titles: Pre-Kindergarten
Departments: Lower School Faculty

Jesse Kennon

Titles: Middle/Upper School Spanish, Upper School Italian
Departments: Middle School Faculty, Upper School Faculty, World Languages Department

Herb Kerns

Titles: Middle/Upper School Mathematics, Grade 6 Advisor
Departments: Mathematics Department , Middle School Faculty, Upper School Faculty

Bill Klose

Titles: Athletic Director, Physical Education, Athletic Trainer
Departments: Athletics Department, Physical Education Department

Fred Kogan

Titles: Visual Arts Department Chair, Middle School Art, Grade 8 Advisor
Departments: Middle School Faculty, Visual Arts Department

Brian Kors

Titles: History & Religious Studies Department Chair, Upper School History
Departments: Division Offices, History Department, Upper School Faculty

Colleen Law

Titles: Lower School Music
Departments: Lower School Faculty, Music Department

Rachel Lee

Titles: MBS/Barksdale Coordinator, Receptionist @1700
Departments: Business Office, Reception Office

Sarah Lee

Titles: Grade 1
Departments: Lower School Faculty

Pat Liczbinski

Titles: Accounts Administrator
Departments: Business Office

Timothy Litz

Titles: Associate Athletic Director, Physical Education
Departments: Athletics Department, Physical Education Department

Ian Lockey, Ph.D.

Titles: Middle/Upper School US Latin, Yearbook Advisor
Departments: Middle School Faculty, Upper School Faculty, World Languages Department

Barry Lynch

Titles: Grade 3
Departments: Lower School Faculty

Angela Marks

Titles: Lower School Learning Specialist
Departments: Lower School Faculty, Student Support Department

Tracy Matthews

Titles: Director of College Planning and Testing/Registrar
Departments: Division Offices

Natalie Mayer

Titles: Science Department Chair, Upper School Biology, Grade 12 Lead Advisor
Departments: Science Department, Upper School Faculty

Tammy Mayo

Titles: Afternoon Reception Main Campus
Departments: Metz Dining Services, Reception Office

Pamela McCabe

Titles: Associate Director of Continuing Programs, Admission Associate
Departments: Admission Office, After School Program

Bob McCarthy

Titles: Lower School Science
Departments: Lower School Faculty, Science Department

Chris Meiskey

Titles: Grade 4
Departments: Lower School Faculty

Jim Miller

Titles: Upper School Dean of Students
Departments: English Department, Upper School Faculty

Katie Morris

Titles: Kindergarten
Departments: Lower School Faculty

Suzanne Morrison

Titles: Upper School English, Senior Internship Coordinator
Departments: English Department, Upper School Faculty

Liz Moyer

Titles: Grade 3
Departments: Lower School Faculty

Molly Mullahy

Titles: Director of Parent Programs
Departments: Development & Alumni/ae Relations Office

Malik Musbashshir

Titles: Upper School Religious Studies & History
Departments: History Department, Upper School Faculty

Nick Nehez

Titles: Upper School Photography/Documentary Filmmaking
Departments: Upper School Faculty

Mike Noonan

Titles: Director of Finance
Departments: Administrative Council, Business Office

Danielle Norris

Titles: Physical Education
Departments: Physical Education Department

Carlos Ocasio

Titles: Director of Technology
Departments: Administrative Council, Technology Department

Jonathan Ogle

Titles: Middle School History & Conflict Resolution
Departments: History Department, Middle School Faculty

Kelly Papianou

Titles: School Nurse

Linda Patterson

Titles: Grade 1
Departments: Lower School Faculty

Molly Patterson, Ed.D.

Titles: Middle/Upper School Learning Specialist
Departments: Middle School Faculty, Student Support Department, Upper School Faculty

Heather Paul

Titles: Upper School Chemistry, Grade 10 Lead Advisor, Chemical Safety Officer
Departments: Science Department, Upper School Faculty

Nathan Paul

Titles: Lower School Assistant
Departments: Lower School Faculty

Dale Pearlstein

Titles: Lower School ELL Teacher
Departments: Lower School Faculty, Middle School Faculty

Amanda Pitt

Titles: Grade 2
Departments: Lower School Faculty

Erin Pratt

Titles: Mathematics Department Chair, Upper School Mathematics, Grade 9 Lead Advisor
Departments: Mathematics Department , Upper School Faculty
1 2 > showing 1 - 100 of 148 constituents